Styl motylkowy – jak pływać delfinem? 

1 min czytania

Jak pływać delfinem?

Pływanie to aktywność fizyczna, którą lubi wiele osób. Ma ona pozytywny wpływ nie tylko na zdrowie i wygląd, ale też na samopoczucie. Istnieją różne style pływackie, a każdy z nich posiada określoną technikę, której zachowanie jest niezbędne do osiągnięcia zamierzonych korzyści. Jednym z szybszych stylów pływackich jest styl motylkowy. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak pływać delfinem!

Delfin – co to za styl?

Styl pływania delfinem, inaczej zwany motylkowym, jest jednym z najbardziej efektywnych i wymagających stylów pływackich. Aby go wykonywać, wymaga się od pływaka dużej siły mięśni kończyn górnych i dolnych oraz koordynacji ciała. Delfin uznaje się za styl szybki, a ustępuje on w prędkości pływania jedynie stylowi dowolnemu (kraul). Najpopularniejszymi dystansami do stosowania tego stylu na zawodach są 50 m, 100 m oraz 200 m. W Polsce styl motylkowy szybko zyskuje na popularności – coraz więcej osób decyduje się na jego naukę. Warto wspomnieć, że ten styl był ostatnim wynalezionym, co nastąpiło w 1952 roku.

→→→ Może Cię zainteresować: Pływanie kraulem.

Jak pływać stylem motylkowym?

Pływanie stylem motylkowym to rodzaj techniki pływackiej, opartej na mechanice wykorzystywanej przez delfiny. Podczas pływania należy równocześnie poruszać ramionami i nogami, przy czym każdy ruch nóg powinien być sparowany z dwoma ruchami ramion. Ważne, aby uniknąć asymetrii i oddychać podczas płynięcia głównie przodem.

→→→ Przeczytaj: Pływanie grzbietem.

Zalety stylu motylkowego

Styl motylkowy jest doskonałym sposobem na zadbanie o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ćwiczenia te pomogą wzmocnić mięśnie całego ciała, od głowy aż po stopy. Dzięki temu skutecznie można pozbyć się cellulitu, a także redukować nadmiar tkanki tłuszczowej. Co więcej, tego typu ćwiczenie dostarcza również korzyści dla stawów oraz mięśni. Dodatkowo sesja z pływaniem w stylu motylkowym bardzo relaksuje i odpręża nasze ciało, co pozytywnie wpłynie na ogólną kondycję fizyczną i psychiczną.

→→→ Sprawdź: Co daje pływanie?

Zasady, które pomogą opanować delfina

Aby uniknąć kontuzji i poprawić swoje umiejętności pływackie, warto przygotować się poprzez rozgrzanie ciała. Można to zrobić poprzez wykonanie kilku prostych ćwiczeń rozciągających mięśnie pleców, a także ćwiczeń wzmacniających brzuch i ramiona. Dodatkowo, aby osiągnąć lepszy efekt, można poćwiczyć kopanie z płetwami w wodzie. Oprócz tego, ważne jest również zwrócenie uwagi na typowe błędy popełniane podczas treningu, aby ostatecznie uniknąć ich powtórzenia.

→→→ Czytaj też: Style pływackie.

Podsumowanie

Pływanie stylem motylkowym to bardzo złożony styl, który nie jest zalecany dla osób, które dopiero uczą się pływać. Warto jednak poświęcić czas na naukę tego stylu, ponieważ wprowadza on sporo nowych możliwości do aktywnego wypoczynku i uprawiania sportu. Polecane jest jednak najpierw opanowanie podstawowych stylów, czyli pieska i żabki.

→→→ Sprawdź też: Pływanie żabką 

10-krotny Ironman

triathlonista
57 sec read

Co to jest triathlon?

triathlonista
2 min czytania

Rower triathlonowy

triathlonista
2 min czytania