Pływanie to aktywność, która przynosi wiele korzyści zarówno dla ciała, jak i umysłu. Istnieje wiele badań naukowych potwierdzających pozytywne skutki pływania na stan emocjonalny, takich jak poprawa nastroju i lęku oraz redukcja stresu. Co więcej, może być ona skutecznym sposobem na odchudzanie i poprawienie ogólnego zdrowia. Pływanie pozytywnie wpływa na mięśnie i kondycję, pomaga spalić kalorie oraz zwiększa siłę i elastyczność. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat efektów regularnego pływania!
Dlaczego warto chodzić na basen?
Pływanie to doskonały sposób na podtrzymywanie dobrego stanu zdrowia. Ćwiczenia wykonywane w wodzie mają mnóstwo korzyści – pomagają zrzucić zbędne kilogramy, poprawić pracę układu krążenia, a nawet zwiększyć elastyczność całego ciała. Woda ma również pozytywny wpływ na samopoczucie psychiczne, ponieważ ma uspokajający efekt i pozwala osiągnąć relaks oraz odprężenie, co jest szczególnie ważne, gdy pracujemy bardzo ciężko i dużo się stresujemy. Ponadto pływanie to niedrogi sport, gdyż nie trzeba kupować drogich akcesoriów do uprawiania tej aktywności.
Do głównych zalet pływania zaliczamy:
- pozytywny wpływ na pracę serce, wydolność, a także poprawę kondycji oraz zminimalizowanie dolegliwości bólowych kręgosłupa,
- nieocenioną pomoc w procesie utraty nadmiarowych kilogramów,
- poprawę samopoczucia, redukcja hormonów stresu oraz wzrost poziomu endorfin.
Jakim stylem pływać?
Początkującym pływakom zaleca się przede wszystkim poznanie i stosowanie właściwej techniki pływania. Dzięki temu będzie można zachować bezpieczeństwo w wodzie oraz czerpać przyjemność z tego sportu. Technika pływania składa się z różnych elementów, takich jak koordynacja i synchronizacja ruchów, czujne obserwowanie otoczenia oraz precyzyjne sterowanie nogami i ramionami. Dobrze posiadana wiedza o tym, jak unosić się i poruszać nad powierzchnią wody umożliwi swobodne dostosowywanie się do warunków panujących na basenie lub jeziorze. Poprawna technika pływania warto kontynuować, aby móc efektywnie przemieszczać się pod wodą oraz zminimalizować opór.
Styl dowolny
Pływanie kraulem jest popularne, szybkie i wydajne, co sprawia, że z powodzeniem może być uprawiane zarówno przez początkujących, jak i bardziej doświadczonych pływaków. Już godzinny trening pływania pozwala na spalenie 500 kcal oraz aktywuje ponad 40 mięśni całego ciała!
Styl grzbietowy
Pływanie grzbietem jest niezwykle powszechnym i popularnym sposobem na osiągnięcie większej wydajności i efektywności na wszystkich poziomach zaawansowania.
Żabka
Pływanie żabką jest niezwykle odmiennym stylem pływackim w porównaniu do techniki dowolnej i grzbietowej. Jest to technika treningowa, która pozwala spalić około 350 kcal na godzinę. Trening tego typu angażuje mięśnie z bardzo dużym natężeniem, dzięki czemu skutkuje ono wzmocnieniem mięśni.
Jak często chodzić na basen?
Aby pływanie przyniosło pożądane rezultaty, należy ćwiczyć regularnie i z odpowiednią intensywnością. Osoby początkujące powinny dobrze rozplanować sobie czas na basen – na początek warto ograniczyć trening do maksymalnie 30 minut, aby umożliwić organizmowi szybkie dopasowanie się do nowego stylu aktywności fizycznej. Aby schudnąć, należy regularnie odwiedzać basen dwa razy w tygodniu. Natomiast jeśli celem jest wyrzeźbienie sylwetki i wyróżnienie mięśni, trzeba bardziej skupić się na treningach i odwiedzać basen 3-5 razy w tygodniu. Warto też ustawić sobie system motywacyjny lub skorzystać z usług trenera personalnego, aby osiągnięcie celów stało się łatwe i przyjemne.
Jak pływanie pomaga w odchudzaniu?
Pływanie to jeden z najbardziej wszechstronnych i korzystnych rodzajów ćwiczeń. Na przykład, jeśli chodzi o spalanie kalorii, w ciągu godziny pływania można spalić do 500 kalorii, podczas gdy podczas biegu około 300. Pływanie to również doskonała aktywność dla mięśni, ponieważ pozwala na ich wzmocnienie i uelastycznienie ciała.
Co więcej, ułatwia relaks po trudnym dniu –a co najważniejsze, wymaga minimalnego przygotowania sprzętowego. Dostosuj swój styl i intensywność ćwiczenia do swojej sytuacji fizycznej i umysłowej; odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą zapewnić Ci maksymalne korzyści zdrowotne.
→→→ Czytaj też: Co daje pływanie?
Po jakim czasie widać efekty chodzenia na basen?
Pływanie to doskonały sposób na pozbycie się kilku nadprogramowych kilogramów w ciągu zaledwie jednego miesiąca – i to bez konieczności przesadzania z ilością spożywanych kalorii. Po kilku tygodniach systematycznych treningów zauważysz znaczną poprawę w szybkości pływania oraz swojej ogólnej sprawności.
Dodatkowo, pływanie może okazać się bardzo skutecznym narzędziem do rehabilitacji urazów, a także jako środek do poznawania własnego ciała i umiejętności panowania nad nim.
→→→ Sprawdź: Ile kalorii spala bieganie?