Pływanie na plecach to jeden z najpopularniejszych stylów pływackich, który w wielu przypadkach stanowi idealne rozwiązanie dla osób szukających aktywności o niskim stopniu obciążenia kręgosłupa. Przeczytaj nasz poradnik dotyczący pływania grzbietem i poznaj tajniki tego stylu!
Co cechuje styl grzbietowy?
Pływanie na plecach jest doskonałym sposobem na poprawę kondycji fizycznej oraz zdrowia. Można nim wzmocnić mięśnie pleców, klatki piersiowej, nóg i brzucha. Dodatkowo, poprzez ćwiczenia siłowe w wodzie można również wzbogacić swoje ciało o większą siłę i ruchomość.
Pływanie na plecach ma także pozytywny wpływ na kręgosłup, ponieważ poprawia stabilizację i elastyczność. Wykonywanie tego ćwiczenia jest łatwe, ale bardzo skuteczne – powinni więc je wykonywać ludzie czynnie uprawiający sport oraz zajmujący się nim rekreacyjnie.
→→→ Czytaj też: Style pływackie.
Zalety pływania na plecach
Styl grzbietowy może być odpowiednią opcją dla wszystkich tych, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie. Pozwala na utrzymanie poprawnej postawy ciała. Pływanie grzbietem jest szczególnie polecane w celu poprawienia wydolności organizmu, a także przyspieszenia metabolizmu i korygowania drobnych niewygód postawy. Takie pływanie może pomóc w rzeźbieniu i wysmuklaniu mięśni oraz zwalczaniu cellulitu. Co więcej, ma pozytywny wpływ na układ kostny, a szczególnie na kręgosłup – pobudza jego regenerację i odciąża go podczas ćwiczeń.
→→→ Może Cię zainteresować: Pływanie kraulem
Technika stylu grzbietowego
Styl grzbietowy jest uważany za jeden z podstawowych sposobów pływania, szczególnie przy wprowadzaniu nowicjuszy do tego sportu. Podczas pływania na plecach angażujemy praktycznie całe ciało, od rąk po nogi, a także mięśnie tułowia i brzucha. Ruch barków i nóg jest tu niezależny, dlatego go omawiamy osobno.
Praca rąk
Pływając stylem grzbietowym, nasze ramiona powinny wykonywać ruchy naprzemienne, odpychając się od wody. Gdy ręka znajduje się nad wodą tuż przed jej ponownym zanurzeniem musimy lekko obrócić tułów w kierunku tejże kończyny. Nad powierzchnią wody powinna być ona wyprostowana, a pod wodą lekko ugiętą w łokciu. Palce dłoni powinny być złączone, a podczas odpychania się od wody ramię ma być mocno ugięte. Gdy już je prostujemy, trzymajmy je blisko naszego ciała – pozycja ta pozytywnie wpłynie na dynamikę i redukuje opór stawiany przez wodę. Na sam koniec pamiętajmy o kontrolowanym prowadzeniu kończyny nad powierzchnią i utrzymaniu jej tuż przy uchu.
Praca nóg
Nogi powinny wykonywać szybkie i dynamiczne ruchy, zbliżone do ruchu nożyc. Praca nóg jest niezbędna do stabilizacji sylwetki, dlatego ważne jest, aby stopy były trzymane blisko siebie i utrzymywane na powierzchni wody. Pływanie na plecach będzie bardziej efektywne i mniej męczące, jeśli nożyce będą wykonywane szybko. Zaangażowanie nóg jest ważne, ponieważ pozwala uniknąć opadania bioder pod ich ciężarem. W czasie pływania na plecach głowa musi utrzymywać się swobodnie na wodzie bez zadzierania jej do góry. Dzięki temu można uniknąć problemów z kręgosłupem, mięśniom i stawami.
Zaangażowane mięśnie
Podczas pływania na grzbiecie intensywnie pracują przede wszystkim:
- mięsień pośladkowy wielki,
- mięsień biodrowy,
- mięśnie skośne brzucha,
- mięśnie grzbietu,
- mięsień prosty brzucha,
- mięsień dwugłowy uda,
- mięsień czworogłowy uda,
- mięśnie lędźwi,
- mięsień trójgłowy łydki,
- mięśnie klatki piersiowej.
→→→ Sprawdź: Pływanie żabką
Efekty pływania na plecach
Pływanie stylem grzbietowym gwarantuje wymierne korzyści dla twojego ciała. Regularny trening poprawia krążenie oraz dotlenienie mięśni i stawów, dzięki czemu są one mocniejsze i bardziej elastyczne. Dodatkowo wzmacnia powięzi oraz redukuje ryzyko urazów, zapewniając lepszą posturę. Pływanie na grzbietowe może być także skutecznym sposobem na spalenie tłuszczu i odchudzanie, a do tego wysmuklenie sylwetki i poprawa balansu mięśniowego. Co więcej, regularne ćwiczenia tego rodzaju pozytywnie wpłyną na twoje kręgosłup – minimalizując dolegliwości bólowe pleców.→→→ Sprawdź: Co daje pływanie?