Jak pływać żabką ?

3 min czytania

Pływanie żabką jest szczególnie popularnym stylem, którego często uczymy się już we wczesnych latach życia. Nie jest trudno się go nauczyć, a dodatkowo pływanie w ten sposób ma wiele zalet dla zdrowia. Warto jednak pamiętać o tym, aby poprawnie stosować technikę tego stylu i unikać błędów, co pozwolić poprawić efekty treningu. Sprawdź, jak pływać żabką!

Żabka – jaki to styl pływacki?

Pływanie żabką to styl pływacki, który jest dość łatwy do opanowania. Zalicza się bowiem do tych symetrycznych, co oznacza, że zarówno ręce, jak i nogi są wykorzystywane w identyczny sposób. Warto pamiętać o ułożeniu ciała na powierzchni wody oraz o odpowiednich, okrężnych ruchach rąk i nóg. Co ważne, głowa powinna być cały czas pod wodą. 

→→→ Sprawdź też: Style pływackie.

Żabka to potoczna nazwa dla pływania stylem klasycznym. Jego charakterystyczną cechą jest równomierne ruchy ramion i nóg oraz oddychanie co drugi, lub co trzy kroki. Sprawia to wrażenie lekkich i wyważonych skoków po wodzie, podobnych do skoków żaby. Dzięki prostym technikom tego stylu, może on być stosowany przez zarówno zaawansowanych, jak i początkujących pływaków. Przede wszystkim jednak żabka jest pierwszym stylem, który uczy się dzieci na lekcjach nauki pływania.

Ważne jest, aby podczas pływania żabką stosować odpowiednią technikę, aby korzyści dla zdrowia płynące z treningu były jak najlepsze.

Nauka pływania żabką

Pływanie żabką wymaga wyjątkowej techniki. Aby je opanować, należy przyjrzeć się temu, jak pływa żaba – jej ruchy powinniśmy naśladować. Ręce zataczające koła należy skierować delikatnie ku dołowi, aby odpychanie się od wody było bardziej efektywne. Ważne jest także, aby wykonywać ruch rąk i nóg w harmonii – gdy nogi się uginają wykonujemy również ruch rękami. Wykop nóg powinien trwać do momentu zetknięcia stóp ze sobą. W tym samym czasie również ręce powinny się ze sobą łączyć. 

→→→ Czytaj też: Pływanie żabką.

Przy robieniu ruchu rękami i nogami, ważne jest, aby schować głowę pod wodę – niekonieczne w każdym cyklu, można np. co drugi ruch. Istotna jest też synchroniczna praca obydwu stron ciała. Im pełniejsze, a zarazem szersze ruchy wykonamy, tym szybciej będziemy pływać.

Zalety pływania żabką

Pływanie to jedna z najlepszych form aktywności fizycznej, która wspomaga zarówno naszą kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Jeśli chcesz schudnąć, pływanie żabką może Ci w tym bardzo pomóc. To ćwiczenie pozwala bowiem spalić od 500 do 800 kalorii w ciągu godziny! Nie tylko wspiera redukcję tkanki tłuszczowej i usuwanie nadmiaru kilogramów, ale również rozwija nasze mięśnie.

Pływanie klasyczne oferuje więcej niż tylko smuklejszą sylwetkę – ma pozytywne skutki także dla zdrowia kręgosłupa. Badania wykonane przez fińskich naukowców wykazały, że regularne i prawidłowe wykonywanie pływania żabką może poprawić jego stan, a także elastyczność. Co więcej, pływanie może być również źródłem relaksu i odprężenia dla naszego ciała oraz umysłu. 

→→→ Czytaj też: Pływanie grzbietem.

Ponadto do zalet pływania żabką zaliczyć można:

  • poprawę krążenia krwi,
  • poprawę pracy mięśni i stawów,
  • zmniejszenie cellulitu,
  • lepsze dotlenienie organizmu,
  • przyspieszenie metabolizmu,
  • wyższy poziom serotoniny.

→→→ Sprawdź: Co daje pływanie?

Jak efektywnie pływać żabką?

Technika pływania żabki jest szczególnie ważna, aby maksymalnie skorzystać z zalet tej aktywności. Przebywanie w pozycji „odkrytej”, czyli z głową nad wodą nie przyniesie oczekiwanych rezultatów i może być szkodliwe dla ludzi cierpiących na problemy ze stawami lub kręgosłupem.

Pływanie krytą żabką jest skutecznym sposobem treningu fizycznego. Pozycja, w której ciało się wtedy znajduje, jest naturalna i bezpieczna dla organizmu. Aby uzyskać najlepsze efekty, zaleca się skorzystanie z porady doświadczonego trenera, który oceni postawę i sposoby oddychania oraz pomoże w usunięciu ewentualnych niedoskonałości. Prawidłowe oddychanie to podstawa prawidłowej techniki pływania, dlatego warto poświęcić temu szczególną uwagę i ćwiczyć każdego dnia. 

→→→ Przeczytaj: Pływanie motylkiem.

Żabka z głową nad wodą

Pływanie żabką wymaga odpowiedniej postawy, szczególnie jeśli chodzi o pozycjonowanie głowy. Niestety, wielu pływaków ma skłonność do trzymanie jej nad powierzchnią wody, co wiąże się z lękiem przed całkowitym zanurzeniem się. Taki sposób poruszania się nie tylko nie pomaga w bólu pleców, ale może nawet uszkodzić kręgosłup.

Narażony na negatywne skutki jest głównie odcinek piersiowy i szyjny kręgosłupa, ale z czasem mogą pojawić się problemy z odcinkiem lędźwiowym. Przyczyną tego jest nienaturalna pozycja ciała ustanowiona w trakcie pływania „odkrytą żabką”, która powoduje, że głowa jest trzymana nad linią całego ciała. W konsekwencji tych ruchów dochodzi do rozciągania struktur tkanki chrzęstnej, a czasem nawet do hiperlordozy

Pływanie jest często wykorzystywane jako sposób na pozbycie się bólu pleców. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że długotrwałe przytrzymywanie głowy ponad powierzchnią wody, powoduje napięcia mięśni szyi. W rezultacie może to doprowadzić do nasilenia tych dolegliwości. Aby uniknąć takich problemów, należy zastosować odpowiednią technikę pływania.

Pływanie żabką to bez wątpienia jeden z najprostszych sposobów na poprawienie swojej kondycji fizycznej. Prawidłowa postawa podczas pływania jest bardzo istotna, gdyż pozwala na skuteczną realizację treningu.

→→→ Może Cię zainteresować: Pływanie kraulem.