Rower triathlonowy

2 min czytania

zawodnik triathlonu jedzie na rowerze triathlonowym

Przed podjęciem decyzji o zakupie roweru dedykowanego do triathlonu, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie po co nam on. Wybór jednośladu zależy od tego, czy potrzebujemy go przede wszystkim do startów w zawodach, czy raczej do treningów. Zupełnie inne ramy będą optymalne dla dystansów takich jak Ironman, a inne sprawdzą się podczas sprintów. Kolejny aspekt to nasze umiejętności i predyspozycje fizyczne – trzeba wziąć je pod uwagę przy wyborze sprzętu. Należy pamiętać, że odpowiednio dopasowany rower triathlonowy może zwiększyć nasz komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy, a także skutecznie wspomagać nasze postępy treningowe.

Rower triathlonowy – charakterystyka 

Rowery triathlonowe zostały zaprojektowane w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów aerodynamicznych. Zazwyczaj posiadają one charakterystycznie „cienką” ramę oraz agresywną geometrię połączoną z nieco większym niż w szosach katem rury podsiodłowej, dzięki czemu można uniknąć oporu powietrza. 

Krótsza, ułożona poziomo górna rura oraz większy kont główki ramy maja na celu dodatkowo utrzymanie wysuniętej do przodu sylwetki kolarza. Dzięki temu rowerzysta czerpie korzyści podczas pedałowania, gdyż miennicy czworogłowe zostaje odciążone. Co ważne, dzięki temu nastawieniu do jazdy kolarz bardziej skoncentrowany i wydajny podczas etapu biegowego triathlonu.

Kierownica triathlonowa charakteryzuje się mocno pochyloną pozycją, która pozwala na lepsze przecinanie powietrza. 

Ułożenie ciała w ten sposób oznacza również odciążenie górnych partii rąk i pleców podczas dłuższych tras. Jednak zastosowanie tego rozwiązania niesie ze sobą pewne niedogodności – trudniejsza jest szybka zmiana kierunku jazdy, a manetki hamulców i przełożeń biegów zostają oddalone od siebie.

 Z uwagi na to, że rower triathlonowy może być dla jeźdźca pewnym wyzwaniem, zaleca się unikanie jazdy w peletonach. Niestety reakcja na nagłe sytuacje nie jest natychmiastowa, a to może stanowić dodatkowe ryzyko utraty bezpieczeństwa.

Rower szosowy rower triathlonowy dla początkujących

Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z triathlonem i szosowym kolarstwem, tradycyjny rower szosowy będzie najlepszym wyborem. To rozwiązanie oferuje wiele zalet. Przede wszystkim, łatwiej jest go kontrolować podczas jazdy, zarówno na zakrętach, jak i na stromych podjazdach. Ponadto, przy ruchliwych drogach lub przejażdżce w grupie innych kolarzy, lepiej sprawdzi się tutaj standardowa kierownica roweru szosowego.

Jednak nawet jeśli zdecydujesz się na tradycyjny rower szosowy do treningu triathlonu, to możesz go łatwo dostosować do tego celu.

 Na okoliczność treningów czasowych lub startów w zawodach triathlonowych, możesz szybko przerobić swoje ustawienia na „lemondkowe” – tzn., że położysz się bardziej niż na normalnej pozycji szosowej i bardziej pochylisz nad deskami swoje ciało oraz dosięgniesz do aerodynamicznego układu sterów. Jeśli chcesz mieć pewność odpowiedniego sprzętu do tego sportu, model Kross Vento 5.0 ze wspomaganiem ramieniami wykonanymi z włókna węglowego będzie idealnym rozwiązaniem.

Aluminiowa rama dla początkujących triathlonistów

Jeżeli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z triathlonem, nie warto od razu inwestować w drogi rower z karbonu. W takim przypadku lepiej sprawdzić się ze zwykłym modelem aluminiowym lub włókna węglowego – szczególnie, jeśli chodzi o mniej wytrzymałe komponenty. Zanim jednak przesiądziemy się na dedykowaną maszynę, dobrze jest upewnić się, że jesteśmy fizycznie gotowi do tego typu wysiłku. 

Dlatego można skorzystać z opcji wypożyczenia roweru do triathlonu i spróbować swoich sił na długiej trasie. Jeżeli to nadal nie ten moment – nic straconego. Początkujący mogą też używać zwykłego modelu szosowego.

Jaki rower dla zaawansowanych triathlonistów?

Kiedy już jesteśmy pewni, że triathlon jest czymś nas interesuje, warto zastanowić się nad zakupem profesjonalnego roweru przystosowanego do tego typu wysiłku. Modele takie jak Kross Vento TR cechują się aerodynamiczną konstrukcją i bardzo małym oporem powietrza. 

Odpowiedni układ siodła, kierownicy oraz profili rur ram pozwalają na rozwijanie dużych prędkości przy maksymalnej mocy. Dlatego też warto pomyśleć o skorzystaniu z usługi bikefittingu i dopasować rower do swojego ciała. Specjalista dzięki pomiarom i stelażowi idealnie dostosuje ustawienia naszego sprzętu, co poprawi komfort i wydajność jazdy zarówno na trasach triathlonowych, jak i szosowych.

10-krotny Ironman

triathlonista
57 sec read

Co to jest triathlon?

triathlonista
2 min czytania

Jakie buty do biegania?

triathlonista
2 min czytania