Jakie buty do biegania?

2 min czytania

buty do biegania

Kupowanie butów do biegania przez internet wymaga szczególnej uwagi, ponieważ to one stanowią najważniejszy element tego sportu. Buty powinny być dopasowane do warunków, z jakimi się spotykamy – twardości podłoża, temperatury panującej na zewnątrz oraz odległości, jaką chcemy pokonać. Dodatkowo warto wybrać modele, które oferują odpowiedni poziom amortyzacji i stabilności, co bezpośrednio wpłynie na nasz komfort podczas treningu. Warto też zwrócić uwagę na materiały, z jakich są wykonane buty – powinny być one trwałe i przyjemne w dotyku.

Jakie buty do biegania? Najważniejsze czynniki wyboru 

Podczas wyboru butów do biegania weź pod uwagę najważniejsze czynniki: 

  • nawierzchnia 
  • częstotliwość treningu 
  • typ biegania (trening, zawody)
  • waga biegacza 
  • szerokość stopy

Buty do twardej nawierzchni  

Buty do biegania po twardych powierzchniach, takich jak beton, asfalt czy ścieżki w parkach posiadają zazwyczaj dużą elastyczność i doskonałą amortyzację. Cholewki butów są lekkie i wykonane z materiałów technicznych, które umożliwiają szybkie odparowanie wilgoci oraz dobre skuteczne wentylowanie. Takie obuwie jest projektowane tak, aby można było całkowicie wykorzystać ich walory i spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających biegaczy.

Buty trailowe 

Buty trailowe to doskonały wybór do biegania po leśnych ścieżkach i wymagających szlaków górskich. 

Pozwalają one na zapewnienie odpowiedniej przyczepności w każdych warunkach, dzięki agresywnej, solidnej podeszwie oraz systemom, które wspierają biegacza podczas skalistych trudnych nawierzchni, a także chronią przed ślizganiem się po błotnej i grząskiej nawierzchni.

Cholewki takich butów zwykle wykonane są z mocnych materiałów, które chronią stopy i palce przed obijaniem się o kamienie czy korzenie. Buty trailowe doskonale sprawdzają się również podczas mniej wymagajacych pieszych wycieczek górskich lub nordic walkingu. 

Szeroki asortyment butów tego typu pozwala na dobranie optymalnego modelu dopasowanego do planowanych aktywności i warunków – od lekkich butów trekkingowych do ciut cięższych butów górskich.

Buty uniwersalne 

Buty uniwersalne łączą w sobie cechy obuwia biegowego oraz turystycznego, dzięki czemu doskonale sprawdzą się nie tylko na twardych i sztywnych nawierzchniach, ale również po trawiastym lub kamienistym terenie. Są one bardziej elastyczne od butów trailowych, jednak zapewniają mniejszy poziom ochrony stopom. 

Jeśli planujemy przebywać na świeżym powietrzu zarówno po asfalcie, jak i w lesie, tego typu obuwie z pewnością spełni nasze oczekiwania. Na polskim rynku można znaleźć całkiem sporo modeli uniwersalnych, dobranych pod konkretny rodzaj aktywności.

Określ częstotliwość treningu biegowego

Kupując obuwie biegowe, warto wziąć pod uwagę ten parametr jako ważny element spełniający swoje zadanie. Amortyzacja i stabilizacja szczególnie ważna jest dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z bieganiem – dlatego nasi klienci powinni szukać modeli obuwia, które dobrze radzą sobie w tym aspekcie.

 Do tego idealnie sprawdzi się drop 8-12 mm, a więc różnica pomiędzy wysokością pięty i śródstopia. Pomoże ona w ochronie stawów oraz zminimalizuje ryzyko ewentualnego przeciążenia lub skręceń. Osobom ćwiczącym regularnie poleca się natomiast buty o szerszej szerokości oraz dopasowane do długości stopy w taki sposób, aby zapobiegać zwiększonej objętości stóp po długim treningu.

Typ biegania 

Kiedy wybieramy odpowiednie obuwie, musimy mieć na uwadze cel, jaki chcemy osiągnąć. Wybór zależy więc od tego, czy będziemy je używać do codziennego treningu, czy może szybszych treningów lub startów. Jeśli planujemy aktywności wymagające dużej amortyzacji i wygody, to idealnie sprawdzą się tu buty takie jak Asics Nimbus, Brooks Ghost czy New Balance Fresh Foam 1080.

Służą one najczęściej do długich treningów i pokonania stosunkowo długich dystansów. Jeśli natomiast potrzebujemy lekkich i dynamicznych modeli na szybsze treningi lub starty, powinniśmy zdecydować się na buty typu Asics Novablast lub New Balance Tempo. Takie obuwie gwarantuje optymalną ilość amortyzacji oraz dynamikę, która pozwala poprawiać rekordy życiowe – np. modele takie jak New Balance 1500 lub Saucony Fastwitch.

Amortyzacja buta jest bardzo istotnym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze obuwia. Osoby ważące mniej niż 75 kg nie potrzebują aż tak dużej amortyzacji, jak te o większej masie ciała. Dlatego ważne jest dopasowanie poziomu amortyzacji do masy biegacza.

 Dla osób na początku swojej przygody z bieganiem, warto wybrać buty z silniejszym poziomem amortyzacji, aby uniknąć kontuzji i innych problemów zdrowotnych. Amortyzacja to jeden z głównych parametrów wpływających na komfort i bezpieczeństwo biegania i powinna być ona dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego uczestnika.

10-krotny Ironman

triathlonista
57 sec read

Co to jest triathlon?

triathlonista
2 min czytania

Rower triathlonowy

triathlonista
2 min czytania